W środę 4 czerwca już po raz 25. rozegrany zostanie finał Pucharu Polski na szczeblu województwa lubuskiego. W dotychczasowych meczach triumfowało dziesięć drużyn, a po krośnieńskim finale wiemy już, że będzie ich jedenaście – dotychczas żaden z tegorocznych finalistów nie miał okazji wywalczyć głównego trofeum. Warto jednak dodać, że zespół Polonii Słubice aż pięciokrotnie uczestniczył w potyczkach decydujących o zdobyciu Pucharu na szczeblu województwa gorzowskiego, sięgając po niego zaledwie raz. Miało to miejsce bagatela ćwierć wieku temu, kiedy słubiczanie pokonali na własnym obiekcie Lubuszanina Drezdenko 1:0. Strzelcem jedynej bramki był Grzegorz Podhajecki (strzał piętą).
Najskuteczniejszym zespołem w zdobywaniu trofeum jest Lechia Zielona Góra, która sięgała po nie osiem razy, drugi w tym zestawieniu jest Stilon Gorzów Wlkp. (cztery zwycięstwa), a trzykrotnie puchar powędrował w ręce Dozametu Nowa Sól i Promienia Żary. Pierwszym zwycięzcą w 2001 r. była Pogoń Świebodzin, która pokonała w Krośnie Odrzańskim 3:1 Arkę (Dozamet) Nowa Sól.
Pierwsze mecze Pucharu Polski w naszym regionie odbyły się w sezonie 1950/1951, jeszcze pod auspicjami związków poznańskiego i wrocławskiego. W debiucie rozgrywek na Ziemi Lubuskiej rywalizowało ok. 60 drużyn, wśród których była m.in. Gwardia Słubice. Triumfatorem zostali Budowlani Lubsko, którzy pokonali Stal (Lechię) Zielona Góra 2:0.
Najstarszy znany rezultat zespołu ze Słubic w tych rozgrywkach to przegrana w sierpniu 1950 roku przy ul. Sportowej z Gwardią Sulęcin 1:4 (0:3).
Z kolei zespół Odry Bytom Odrzański zadebiutował w rozgrywkach później, co wynikało z małej aktywności środowiska sportowego. W „Gazecie Zielonogórskiej” z lutego 1954 skwitowano to następująco: „Dotychczas koło ZS Spójnia w Bytomiu nie przejawiała aktywności i nie może poszczycić się poważniejszymi osiągnięciami”.
Drugim jubileuszem podczas krośnieńskiego finału będzie 50-lecie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Krośnie Odrzańskim. OSiR został powołany zarządzeniem nr 4/75 Naczelnika Miasta i Gminy w Krośnie Odrzańskim z dnia 23 lipca 1975 r. Dokonało się to przez przekształcenie Powiatowego Ośrodka Sportu i Turystyki. W trakcie działania jednostki zorganizowano wiele imprez sportowych, spośród których najważniejsze były eliminacje Mistrzostw Europy U-17 (2006) oraz finał Mistrzostw Polski młodzików w siatkówce (2019). Obecnie OSiR jest nie tylko animatorem wielu przedsięwzięć, ale również zarządza bogatą i nowoczesną bazą sportową.
Serdecznie zapraszamy wszystkich kibiców do Krosna Odrzańskiego! Wstęp jest oczywiście bezpłatny. Dla fanów, którzy tego dnia pozostaną w domach, przygotowaliśmy transmisję z finałowego starcia. Mecz będzie można zobaczyć w otwartym kanale TVP3 Gorzów, darmowej aplikacji TVP GO oraz na stronie internetowej www.gorzow.tvp.pl.
