21 stycznia 2023 roku na zaproszenie Brandenburskiego Związku Piłki Nożnej do Cottbus udała się delegacja Lubuskiego Związku Piłki Nożnej: Dyrektor Biura Kamil Żeberski, Trener Koordynator Wojciech Drożdż, Przewodniczący Wydziału Szkolenia Kamil Michniewicz, Koordynator Piłkarstwa Kobiecego Kamil Jaźwiński i trener bramkarzy Kadr Lubuskiego ZPN Waldemar Goliński. Celem wizyty były ustalenia dotyczące wspólnych imprez sportowych zaplanowanych na pierwsze półrocze bieżącego roku. Do spotkania ze stroną niemiecką, reprezentowaną przez Anne Engel, Dyrektor Brandenburskiego Związku Piłki Nożnej, Paula Küchenmeistera, Głównego Trener Brandenburskiego ZPN i Olivera Nitschke, Koordynatora rozgrywek młodzieżowych Brandenburskiego ZPN , doszło w hali sportowo-widowiskowej w Cottbus, gdzie rozgrywane były Halowe Mistrzostwa Brandenburgii w kategorii Junior D. Zanim przedstawiciele obu związków zasiedli do rozmów, wspólnie obejrzeliśmy ceremonie otwarcia turnieju oraz pierwsze spotkania zmagań, w których brały udział takie drużyny, jak FC Energie Cottbus, SV Babelsberg 03, FV Preussen Eberswalde, Potsdamer Kickers 94, 1.FC Frankfurt (Oder), FSV Rot-Weiss Prenzlau, FC Strausberg i SV Grun-Weiss Brieselang.
Przyglądając się rywalizacji niemieckich młodzików dało się zauważyć różnice w sposobie gry i intensywności. Uwagę przykuwały różnice w regulaminie zawodów, która znacznie wpływała na intensywność gry oraz liczbę zdobytych bramek. W ramach ciekawostki, budzącej jednocześnie zainteresowanie naszej delegacji, warto wspomnieć o niektórych nazwiskach strzelców bramek, brzmiących skądinąd dość znajomo: Marciniak Fabrice, Wichura Tim (1.FC Frankfurt (Oder)), Kwiatkowski Nick (FC Strausberg), Jakubowski Lennart Benedict, Krzeminski Wiktor (FC Energie Cottbus). Ostatecznie turniej zwyciężyli gospodarze FC Energie Cottbus, którzy odebrali puchar od Dyrektor Brandenburskiego ZPN, Anne Engel. Drugie miejsce przypadło zawodnikom SV Babelsberg 03, a na ostatnim miejscu podium uplasowali się zawodnicy 1.FC Frankfurt (Oder).

Pierwsze gry kontrolne już w marcu
Przechodząc do meritum, czyli efektów spotkania z naszymi zachodnimi sąsiadami, to całość bardzo pozytywnie ocenił Kamil Michniewicz, Przewodniczący Wydziału Szkolenia Lubuskiego ZPN. –Na pewno było to dla nas bardzo owocne spotkanie, dużo wymiany doświadczeń oraz zasad funkcjonowania obu związków. Wiele ciekawych spostrzeżeń, ale i pomysłów na wspólne działanie. Jeśli chodzi o aspekt sportowy turnieju, który mieliśmy okazje zobaczyć, to na pewno widać spore różnice, jeżeli chodzi o nasze rozgrywki nie tylko w województwie lubuskim, ale w całej Polsce. My skupiamy się na otwarciu gry w sposób zorganizowany. W Niemczech natomiast dużą uwagę przywiązuje się do budowania gry i finalizacji, a samo otwarcie gry wydaje się być elementem zaniedbanym. Niemniej, jeśli chodzi o zaangażowanie i intensywność gry, to widać sporą różnicę na korzyść zespołów niemieckich w każdym spotkaniu. Było to bardzo interesujące doświadczenie – wyznał trener.
W trakcie trwania turnieju odbyły się również rozmowy na temat wspólnych imprez sportowych. Dla każdej ze stron była to dobra okazja do zapoznania się z funkcjonowaniem Związków po obu stronach Odry, ich struktur rozgrywek czy liczby zespołów biorących udział w rozgrywkach. Ostatecznie ustalono terminy wspólnych spotkań już na boiskach. I tak oto do pierwszej rywalizacji polsko-niemieckiej dojdzie 22 lutego w Zielonej Górze, gdzie kadra Lubuskiego ZPN z rocznika 2011 zmierzy się ze swoimi rówieśnikami z reprezentacji Brandenburgii. Miesiąc później, również w Zielonej Górze (21 i 22 marca) dojdzie do dwumeczu kadr z rocznika 2010, a w kolejny weekend (26-28 marca) odbędzie się turniej roczników 2009 w Lindow. Granie w pierwszym półroczu zakończymy dwoma meczami między reprezentacjami roczników 2010 i 2009 w Cottbus (30-31 maja).
Poza sparingami współpraca obejmuje wymianę doświadczeń na płaszczyźnie szkolenia trenerów. Każde spotkanie będzie okazją do wymiany poglądów i doświadczeń oraz ustalania kolejnych. Pierwsze różnice pojawiły się chociażby w czasie gry, bowiem w Niemczech preferują rywalizację 3 razy po 25 minut (ze zmianami tylko podczas przerw), zaś w Lubuskim ZPN zaproponowaliśmy 2 razy po 40 minut (ze zmianami lotnymi). W drodze dialogu ustalono, że zagramy raz „systemem niemieckim”, a raz „naszym”. Trenerzy wspólnie ocenią, który jest korzystniejszy.

„Cieszymy się, że po latach wróciliśmy do współpracy z Brandenburgią”
– To nasze trzecie spotkanie. Tym razem nasi niemieccy partnerzy zaprosili nas do Cottbus na Mistrzostwa Brandenburgii w futsalu chłopców w kategorii Junior D. Mogliśmy zobaczyć, jak organizują turnieje, przyjrzeć się najlepszym zespołom w regionie, ale przede wszystkim porozmawiać z trenerami i pracownikami biura odpowiedzialnymi za nasz wspólny projekt. Dopięliśmy szczegóły wszystkich akcji zaplanowanych na pierwsze półrocze 2023. Teraz już tylko czekamy na 22 lutego i pierwszy mecz kadr w roczniku 2011. Cieszmy się, że po latach wróciliśmy do współpracy z Brandenburgią i w przyszłości liczę na poszerzenie zakresu partnerstwa – podsumował Dyrektor Biura Lubuskiego ZPN, Kamil Żeberski
Z nadzieją na rozbudowanie współpracy o spotkania zespołów kobiecych mówił Kamil Jaźwiński, koordynator kadr kobiecych w województwie lubuskim. – Nasi niemieccy koledzy pozytywnie zaskoczyli mnie starannością, z jaką podchodzą do organizacji turniejów. Wszystko jest robione w kierunku święta piłki i taki był dziś turniej w kategorii młodzików chłopców. Otoczka turnieju, jaki i sama gra była na najwyższym poziomie. Dziś udało się ustalić sporo meczów, w których rywalizować będą chłopcy z kadr wojewódzkich. Mam nadzieję, że w trakcie spotkań uda się rozszerzyć naszą współpracę i ustalić terminy dla kadr dziewcząt z naszego województwa. Strona niemiecka jest bardzo otwarta, tak że to zapewne kwestia czasu – zdradził. – Cieszymy się z dzisiejszej wizyty naszych przyjaciół z Polski. Mimo wielu obowiązków związanych z organizacją dzisiejszego turnieju, udało nam się merytorycznie porozmawiać na temat wspólnych imprez. Nie możemy się doczekać pierwszych spotkań, które z pewnością wniosą wartość dodaną dla obu stron. Bardzo podoba mi się, że w sytuacjach, w których pojawiała się różnica pomiędzy naszymi związkami, szybko znaleźliśmy kompromis, jak chociażby w kwestii czasu rozgrywania spotkań. Bez wątpienia było to kolejne z wielu wspólnych spotkań – dodał Oliver Nitschke, koordynator rozgrywek młodzieżowych ZPN.