Pomóżmy Frankowi

fundacja nasze dzieciFranek ma 8 lat. We wrześniu 2015 roku przeszedł operację częściowego usunięcia guza mózgu. Od tego czasu wymaga stałych konsultacji na oddziałach Onkologii i Endokrynologii w IP-CZD w Warszawie. Skutkiem przebytej operacji jest niemal czałkowita utrata wzroku w lewym oku.

INFORMACJA o stanie zdrowia Franciszka Kucy

Franek urodził się 04.09.2008 r. w 41 tygodniu ciąży poprzez cesarskie cięcie, otrzymał 10 pkt. w skali Apgar. Okres noworodkowy był prawidłowy. Około 6 roku zauważyłam, że Franek przestał rosnąć, nie przybierał też na wadze. Podczas bilansu 6-latka, powiadomiono nas, że dziecko nie widzi na lewe oko. Wizyta w poradni okulistycznej potwierdziła zanik nerwu wzrokowego lewego. Franek zaczął uskarżać się na bóle głowy, do tego doszły wymioty. Poprosiłam lekarza rodzinnego o skierowanie do szpitala. 17 sierpnia na Oddziale Dziecięcym Szpitala w Międzyrzeczu wykonano tomografię komputerową głowy, która uwidoczniła guza mózgu. Trzy dni później zostaliśmy przyjęci do Kliniki Neurochirurgii Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, gdzie przeprowadzono zabieg implantacji zbiornika Rickhama. Podczas kolejnych wizyt wykonano upust płynu. W dniu 02.11.2015 r. podczas 6-cio godzinnej operacji przeprowadzono częściową resekcję guza, który z racji swojego położenia nigdy nie będzie mógł być usunięty w całości. W badaniu histopatologicznym rozpoznano Craniocharyngioma (czaszkogardlaka). W wyniku operacji usunięta została przysadka mózgowa. Po operacji wystąpił krótkotrwały epizod zaniewidzenia, który ustąpił w oku prawym, a w lewym oku utrzymał się brak poczucia światła. Wystąpiły objawy moczówki prostej. W listopadzie zostaliśmy przyjęci na Oddział Endokrynologii celem ustalenia substytucji hormonalnej. Ponadto odbyła się konsultacja w Poradni Immunologicznej, oraz Poradni Gastrologii i Hepatologii z powodu powiększonej wątroby. Kolejne badania rezonansem uwidoczniły pozostałości guza. Franek został zakwalifikowany do radioterapii na Oddział Onkologii. W trakcie radioterapii od maja do czerwca 2016 r. został przeprowadzony zabieg usunięcia ziarniny na ranie pooperacyjnej. Kolejne badania rezonansem magnetycznym pokazują zmniejszenie się pozostałości guza.
Franek jest pod stałą opieką Poradni Onkologii i Endokrynologii w Warszawie i Poradni Okulistycznej w Zielonej Górze.
Dalsze leczenie Franka przewiduje podawanie dziecku hormonu wzrostu, jednakże rozpoczęcie kuracji hormonalnej zależne będzie od konsultacji z lekarzem endokrynologiem. Termin najbliższej wizyty na Oddziale Endokrynologii to kwiecień 2017 r. Na ten miesiąc przewidziane jest także kontrolne badanie rezonansem magnetycznym w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.

Ewa i Łukasz Kucy - rodzice

 

fundacja nasze dzieci