„Najważniejszy jest zawodnik”. Za nami Akademia Grassroots w Lubuskiem

Blisko 200 trenerów i trenerek wzięło udział w Akademii Grassroots w województwie lubuskim, która w tym roku odbyła się w nowoczesnej hali MOSiR w Nowe Soli. Rekordowa frekwencja to najlepszy dowód na chęci trenerów do dalszego rozwoju i poznania najnowszych trendów szkoleniowych.

 Akademia Grassroots to wydarzenie, które na stałe wpisało się do kalendarza konferencji szkoleniowych w naszym kraju. W tym roku w województwie lubuskim wydarzenie organizowane przez Polski Związek Piłki Nożnej zawitało do hali MOSiR w Nowej Soli. Dla blisko 200 trenerów i trenerek, którzy wzięli udział w konferencji, była to kolejna okazja, by z pierwszej ręki dowiedzieć się o bieżących trendach w szkoleniu czy inicjatywach podejmowanych przez PZPN. O założeniach Akademii Grassroots rozmawialiśmy z Pauliną Konarzewską,  managerką inicjatywy Grassroots. „Akademia Grassroots to cykl konferencji, które organizujemy jako Polski Związek Piłki Nożnej wraz z Wojewódzkimi Związkami Piłki Nożnej. Konferencje skierowane są do trenerów, nauczycieli, instruktorów, osób, które pracują z dziećmi w wieku od 6 do 13 lat. Podczas konferencji chcemy przekazać trenerom najnowsze trendy, jakie panują w PZPN. Przekazujemy im aktualne informacje na temat tego, czym się zajmujemy, jakie organizujemy inicjatywy, jaki jest kierunek działania PZPN, na czym się skupiamy i w jaki sposób chcemy dążyć do tego, by zawodnicy i trenerzy się rozwijali”, tłumaczy.

Na wtorkowej konferencji uczestnicy mogli poznać m.in. inicjatywę Futbol Plus, której cele i założenia tłumaczyła specjalistka ds. projektów sportowych Futbol Plus, Krystyna Karwowska, czy też tajniki skautingu PZPN – tego, jak jest zbudowany, ile osób jest w niego zaangażowanych i na co skauci zwracają uwagę podczas obserwacji. „Prezentujemy informacje dla trenerów, jak szeroki jest to zakres, jak globalnie patrzymy na zawodnika. Od momentu obserwacji rozgrzewki – jak zawodnik się zachowuje, czy jest skoncentrowany, jak traktuje tę rozgrzewkę. Do tego dochodzi wywiad środowiskowy. Później zwracamy uwagę na takie umiejętności jak zrozumienie gry, kontrola emocji, czy zawodnik w swoich działaniach jest opanowany, czy jest odważny, czy potrafi podjąć ryzyko. Ważna jest też mentalność zawodnika i to, czy wspiera swoich kolegów, czy jest liderem. Temat tego, w jaki sposób możemy spojrzeć na zawodnika, jest bardzo szeroki”, mówi Wojciech Kochanowski, trener Mobilnej AMO w województwie lubuskim, który wraz z trenerem Łukaszem Gargułą prezentowali tajniki rzemiosła skautingu.

Wzorem poprzednich dwóch lat, również w tym roku na Akademii Grassroots pojawiła się tematyka futsalu. Trenerzy, którzy są prelegentami i opowiadają o futsalu, na co dzień są trenerami kadr futsalowych, trenują futsal lub mają swoje drużyny, chcą zachęcić wszystkich innych trenerów, aby korzystali z hal sportowych i w taki sposób wpływali na rozwój zawodników. „Przede wszystkim chcemy, by futsal był obecny w szkoleniu dzieci i młodzieży, taki kierunek PZPN objął już jakiś czas temu. Bardzo się cieszymy, że już trzeci rok jesteśmy obecni na Akademii Grassroots. Staramy się przybliżyć trenerom, którzy głównie specjalizują się w szkoleniu dzieci i młodzieży, podstawy futsalu, które mają też duże odniesienie do tego, co oni robią w okresie zimowym, gdy wchodzą na halę. Staramy się edukować, jakie korzyści niesie futsal i podpowiedzieć, jak trenerzy mogą wykorzystać futsal do szkolenia dzieci i młodzieży. Wszystko po to, by kreować jeszcze lepszych zawodników i podnosić umiejętności chłopców czy dziewczynek, które przechodzą przez etap szkolenia. Uważamy, że futsal jest fajnym sposobem do tego i w wielu przypadkach może rozwinąć zawodnika”, zdradza Łukasz Frajtag, na co dzień trener Red Dragons Pniewy, który przekonuje, że – wbrew panującym opiniom – piłka trawiasta i futsal mają wiele cech wspólnych. „Chcemy edukować, bo choć futsal jest coraz bardziej popularną dyscypliną, to wciąż stosunkowo młodą. Chcemy pokazać, jakie elementy w szkoleniu futsalowym funkcjonują również na trawie, bo jest ich naprawdę wiele. Wiele zachowań jest takich samych. Uważamy, że wiele elementów wyszkolenia indywidualnego zawodnika futsalowego może dać korzyści na trawie. Patrząc też na geograficzną specyfikę naszego kraju, to zimą trenerzy siłą rzeczy muszą wejść na halę. Uważam, że wtedy mogą czerpać wiele rzeczy z futsalu, by rozwijać zawodników. Niekoniecznie środki treningowe uważne przez nich na co dzień są dobre na halę. Tutaj chodzi nam o to, by podedukować trenerów, uświadomić, ale też pomóc, bo jako środowisko futsalowe zawsze jesteśmy otwarci na wsparcie”, dodaje trener Frajtag.

Podczas tegorocznej Akademii Grassroots prelegenci duży nacisk położyli na zawodnika, który stanowi centrum procesu szkoleniowego. „Zdajemy sobie sprawę, że trenerzy na co dzień pracują z różnymi zawodnikami, w tym takimi o niższym wyszkoleniu techniczno-taktycznym, mentalnym i motorycznym. Poprzez nasze wykłady chcemy pokazać trenerom, jaka jest droga. Później trener wybiera te elementy, które będą pasować pod jego środowisko i będzie mógł rozwijać jednostki. Podkreślamy, że najważniejszy jest zawodnik, to on znajduje się w centrum procesu szkolenia. Czasy trenerów autorytarnych minęły, mamy inne pokolenie dzieci. Na sali wybrzmiały już takie słowa, że dziecko ma już jakieś oczekiwania. Dlatego trener też musi się rozwijać na tyle dobrze, by móc ocenić dziecko nie tylko jako zawodnika, ale też człowieka i dać mu narzędzia do rozwoju”, mówi Trener Garguła. „Chcemy zainspirować trenerów do tego, jak można inaczej postrzegać piłkę i pokazać, jak to wszystko się zmienia. Chcemy być proaktywni, chcemy wychowywać „innych” zawodników. Takich, którzy są bardziej świadomi, mają większą wiedzę na temat gry, wiedzą, jak rozwiązywać sytuacje na boisku i mają do tego odpowiednie umiejętności. My też zachęcamy ich do tego ryzyka, by ta gra była bardziej odważna, w kierunku bramki przeciwnika. Żeby było więcej ryzyka, nawet kosztem błędu i straty piłki. I żeby trener to akceptował. Tylko wtedy ten piłkarz będzie rozwijał się i wychodził ze strefy komfortu, co w przyszłości będzie procentować”, dodaje trener Kochanowski.

W części praktycznej uczestnicy konferencji mogli obserwować odbiegającą od klasycznej formę treningu, który zaprezentował trener Promienia Żary, Jacek Malewicz, wraz z dziewczynkami z rocznika 2015, które biorą udział w programie UEFA Playmakers.  „Myślę, że to świetna forma treningu, by zachęcić dzieci do trenowania i uczestniczenia w wysiłku fizycznym. Przez bajki do ruchu, a później do zawodnika klubowego – w ten sposób można zasilić grupy, czy to chłopców, czy dziewcząt i zachęcić do drużyn klubowych. To świetna forma, by wprowadzić coś innego w starszych grupach wiekowych, aby urozmaicić trening. Oczywiście, im starsza grupa, tym tych elementów bajkowych jest coraz mniej, ale zabawy – nawet w piłce seniorskiej – mają rację bytu i powinny być czasami wykorzystywane”, mówi trener Malewicz.

Drugi trening pokazowy, w którym wzięli udział chłopcy z miejscowego klubu Dozamet Nowa Sól, przeprowadził trener analityk Szkoły Trenerów PZPN, Jakub Słota. „Bardzo dużą wartością tej konferencji jest to, że mamy zarówno tę część teoretyczną, która może nas wprowadzić w ten temat i podczas której możemy zaprezentować inicjatywy PZPN, Szkoły Trenerów, nasze podejście, czyli zawodnik w centrum procesu plus później przejście do budowania jednostki treningowej. Nie tylko pokazujemy budowanie tej jednostki treningowej w teorii, ale też na bazie prezentacji pokazujemy przykładową jednostkę treningową na boisku, podczas której też trenerzy mogą zobaczyć, jak nasza filozofia i współpraca funkcjonuje później w praktyce”, wyznał trener Słota.

„Bardzo się cieszymy, że blisko 200 trenerów i trenerek przyjechało na Akademię Grassroots do Nowej Soli. To dla nas dobra informacja, bo oznacza, że trenerzy chcą się rozwijać, szczególnie w dziedzinie Grassrootsu, czyli piłki amatorskiej, bo wiemy doskonale, że tych klubów i zajęć jest najwięcej, stąd też największa potrzeba, by rozmawiać o tym, jak szkolić w mniejszych ośrodkach i – mówiąc kolokwialnie – tworzyć tę podbudowę pod przyszłe talenty, które będą mogły trafić do topowych akademii i topowych klubów. Przygotowane treści są dedykowane trenerom pracującym na poziomie Grassroots i myślę, że każdy z nich będzie mógł stąd wynieść coś wartościowego”, podsumowuje konferencję Kamil Michniewicz, przewodniczący Wydziału Szkolenia Lubuskiego ZPN, Koordynator Wojewódzki Programu Certyfikacji Grassroots, a od niedawna drugi trener reprezentacji Polski kobiet U-17, który zwraca uwagę, że piłka nożna to nie tylko piłka seniorska, ale –  tak jak widzimy to podczas Akademii Grassroots, piłka dziecięca i młodzieżowa, w tym dziewczęca. „Były tematy, w których zawodnik znajduje się w centrum procesu szkolenia, co też jest bardzo istotne i zgodne z kierunkiem wyznaczonym przez PZPN i Szkołę Trenerów PZPN. Trenerzy otrzymali szerokie spektrum treści i myślę, że naprawdę sporo można było ponotować i zabrać ze sobą do swoich klubów”, dodaje trener Michniewicz.

Pozostałe aktualności

Komunikat Wydziału Dyscypliny nr 10 sezon 2024/2025 z dnia 10.10.2024 r.

0
Przedstawiamy komunikat nr 10 sezon 2024/2025 z dnia 10.10.2024 r. Wydziału Dyscypliny Lubuskiego ZPN oraz komunikat nr 9 Zespołu Orzekającego Wydziału Dyscypliny LZPN w Gorzowie Wlkp. Komunikat n...

Reprezentacja Polski spotka się ze zwycięzcami Pucharu Tymbarku, a selekcjoner P...

0
Spotkanie z reprezentacją Polski mężczyzn, finał na PGE Narodowym oraz kibicowanie podczas meczu kadry – to najważniejsze nagrody czekające na zwycięzców największego w Europie turnieju piłkarsk...

Maja Szydełko powołana do Reprezentacji Polski kobiet w futsalu

0
Polski Związek Piłki Nożnej informuje, przedstawił powołania do reprezentacji Polski kobiet w futsalu, która rozegra mecze eliminacyjne do mistrzostw świata kobiet w futsalu 2025: z Holandią 18.10.20...

Reprezentacja Polski U-16 rozpoczęła zgrupowanie w woj. lubuskim

0
Reprezentacja Polski U-16 rozpoczęła zgrupowanie w woj. lubuskim. Nasi kadrowicze będą trenowali na obiektach Victorii Szczaniec, Klonu Babimost, Sokoła Dąbrówka Wlkp, ZAP Zbąszynek i Odry Glińsk. W ...

Ikar Zawada mistrzem woj. lubuskiego szóstek!

0
Za nami finał wojewódzki Mistrzostw Polski Szóstek. W Zielonej Górze do rywalizacji przystąpiły zespoły Pogoni Skwierzyna i Ikara Zawada. Finał rozegrano w formie dwumeczu. W pierwszym spotkaniu leps...

Prezes Skowron odwiedził Boczów, Bobrówko i Lipie Góry

0
W sobotę, 5 października Prezes Lubuskiego Związku Piłki Nożnej Robert Skowron wraz ze swoim doradcą Mirosławem Kędziorą odwiedzili Boczów, gdzie miejscowa Juwenia podejmowała Odrę Górzyca (1:4). Pre...

Michalina Wiśniewska powołana do Reprezentacji Polski U-15!

0
Selekcjonerka Katarzyna Barlewicz powołała 20 zawodniczek na zgrupowanie reprezentacji Polski kobiet do lat 15 w Świebodzinie (14-17 października), które zakończy się meczem towarzyskim z Niemkami (1...

Komunikat Wydziału Dyscypliny nr 9 sezon 2024/2025 z dnia 03.10.2024 r.

0
Przedstawiamy komunikat nr 9 sezon 2024/2025 z dnia 03.10.2024 r. Wydziału Dyscypliny Lubuskiego ZPN oraz komunikat nr 8 Zespołu Orzekającego Wydziału Dyscypliny LZPN w Gorzowie Wlkp. Komunikat nr...

MUKS PS Kostrzyn nad Odrą z Pucharem Polski Kobiet na szczeblu Lubuskiego ZPN

0
W wojewódzkim finale Orlen Pucharu Polski MUKS Przyjaciół Sportu Kostrzyn nad Odrą pokonał TS Masterchem Przylep Zielona Góra i po raz trzeci z rzędu zgarnął główne trofeum. Kostrzynianki awansuj...

Powołania zawodników na mecz z Dolnośląskim ZPN o puchar K. Deyny

0
Wydział Szkolenia Lubuskiego ZPN w Zielonej Górze informuje, że w dniu 08.10.2024 (wtorek) w Lubinie na obiektach Zagłębia odbędzie się mecz kadr wojewódzkich U-14 DZPN-LZPN w ramach rozgrywek o puch...