LZS Śląsk Łubiany zwycięża w turnieju Piłkarska Kadra Czeka

W dniach 10-13 lipca w Słubicach odbył się finał centralny rozgrywek LZS chłopców. W 41. turnieju Piłkarska Kadra Czeka im. Stanisława Tymowicza do rywalizacji stanęło czternaście zespołów z trzynastu województw. Wszyscy z jedną myślą i jednym marzeniem – wygrać puchar i rozpocząć przygodę piłkarską na miarę Jerzego Brzęczka czy liderki naszej kobiecej reprezentacji Ewa Pajor, którzy byli uczestnikami tego turnieju.

Jeden z najstarszych turniejów w Polsce

Ogólnopolski turniej Piłkarska Kadra Czeka organizowany jest nieprzerwanie od 1984 roku z inicjatywy śp. Adama Gocela. – Niewiele wydarzeń sportowych, w tym turniejów piłki nożnej, może poszczycić się tak długą historią. Na słubickim stadionie młodzi piłkarze będą rywalizować już po raz 41. – mówi Mieczysław Baszko, prezes Krajowego Zrzeszenia LZS.

Turniej od 1991 roku ma swojego patrona, śp. Stanisława Tymowicza, który od najmłodszych lat był związany ze sportem. W młodości biegał wspólnie po boisku ze swoim przyjacielem Kazimierzem Górskim. Był działaczem sportowym oraz trenerem I klasy. Swoją przygodę z piłką zaczynali u niego Jan Tomaszewski czy Władysław Żmuda. Z turniejem Piłkarska Kadra Czeka związany był od samego początku.

Turniej finałowy najczęściej gości w Słubicach

W czasie 41-letniej już historii turnieju finał centralny najczęściej odbywał się w Słubicach. Tegoroczne zmagania finałowe do tego przygranicznego miasta zagościły już po raz 22. Premierowo Słubice gościły finalistów turnieju w 1997 roku. Niestety trzeba było go skrócić o dwa dni, bo do miasta zbliżała się fala powodziowa. Od tego momentu turniej gościł tu nieprzerwanie do 2017 roku. W Słubicach bardzo uroczyście obchodzono też jubileusze turnieju Piłkarska Kadra Czeka. W 2014 roku 30. edycję wygrała LKS Omega Kleszczów, która okazała się najlepsza wśród 15 startujących drużyn. Po 7 latach przerwy, kiedy finały odbywały się w Zamościu (6 razy) i w Ostródzie (raz) na swoje 40-lecie turniej powrócił do Słubic.

Ogrom pracy wnoszą od lat w organizację turnieju działacze Lubuskiego Zrzeszenia LZS w Gorzowie Wielkopolskim, przede wszystkim Jan Graliński, prezes Lubuskiego Zrzeszenia LZS i Ryszard Chustecki, wiceprezes Lubuskiego Zrzeszenia LZS i prezes Słubickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz kierownik turnieju Andrzej Martyniak, a także lokalne władze samorządowe. Od ponad 30 lat w biurze KZ LZS turniejem opiekuje się Iwona Kusińska-Kania.

Sprawny przebieg turnieju mimo sporej liczby drużyn

Organizacja turnieju finałowego dla 14 zespołów to nie lada wyczyn, jednak profesjonalną organizację było widać od samego początku turnieju. – Organizacja turnieju od ceremonii otwarcia do zakończenia stała na najwyższym profesjonalnym poziomie. Organizatorzy zadbali, aby uczestnicy mogli w sposób komfortowy i bezpieczny rywalizować na boiskach w Słubicach i Górzycy – zdradza Łukasz Pakuła, sędzia główny zawodów. Sprawy organizacyjne, logistyczne i rozgrywkowe oraz płynny przebieg turnieju umożliwiają doświadczeni organizatorzy, dostępna baza noclegowa i liczba boisk – Liczba i jakość boisk na dobrym poziomie, dzięki czemu turniej przebiegł sprawnie i bez problemów – ocenia trener Krzysztof Sieradzki z UKS Frendo Dywity. Słubicki Ośrodek Sportu i Rekreacji dysponuje pięcioma pełnowymiarowymi płytami z czego jedna jest oświetlona z nawierzchnią sztuczną. W tym roku niektóre mecze finału centralnego odbywały się w oddalonej od Słubic o 21 km Górzycy, gdzie znajduje się nowoczesny kompleks sportowo-rehabilitacyjny z cały zapleczem. Dodatkowo płyta zdecydowanie usprawniła przebieg rozgrywek.

Faza grupowa i półfinały

Zespoły zostały przydzielone do czterech grup według losowania, które odbyło się po uroczystej ceremonii otwarcia turnieju na Placu Bohaterów w Słubicach. Grupy A i B liczyły po 4 zespoły zaś C i D po 3. Skład poszczególnych grup:

  • GRUPA A: Beniaminek Nowa Wieś, KS Błękitni Żołynia, Polonia Chodzież, Sokół Bojadła
  • GRUPA B: GLK Wilkowce, LKS Niwa Nowa Wieś, KS Iskra Kochlice, LZS Śląsk Łubiany
  • GRUPA C: LKS Piast Chociwel, SP Lubycza Królewska, UKS Polonia Słubice
  • GRUPA D: KS Piast Chęcin, AS Pajęczno, UKS Frendo Dywity

Faza grupowa zakończyła się w południe drugiego dnia zmagań. Zespoły, zależnie od miejsc zajętych w grupach rozegrały swoje mecze półfinałowe, które zdecydowały o jakie lokaty zagrają w ostatnim dniu.

Ostatni dzień turnieju – walka o miejsca i zacięty finał

Na niedzielę, czyli ostatni dzień rywalizacji, organizatorzy zaplanowali spotkania decydujące o zajmowanych lokatach przez wszystkich uczestników. Wisienką na torcie był wielki finał. W tym roku budził on wyjątkowe zainteresowanie, ponieważ znalazła się w nim drużyna gospodarzy UKS Polonia Słubice. O tym, że emocji nie brakowało, świadczą wyniki. Z siedmiu zaplanowanych spotkań, w aż czterech potrzebowano rzutów karnych aby wyłonić zwycięzcę.

  • MECZ O 13. MIEJSCE: Beniaminek 03Nowa Wieś – KS Iskra Kochlice 0:3
  • MECZ O 11. MIEJSCE:  Fundacja Sokół Bojadła – SP Lubycza Królewska 4:3
  • MECZ O 9. MIEJSCE:  LKS Niwa Nowa Wieś – KS Piast Chęciny 1:1 (karne: 5:4)
  • MECZ O 7. MIEJSCE: KS Błękit Żołynia – Akademia Sportu Pajęczno 1:4
  • MECZ O 5. MIEJSCE: GLKS Wilkowice LKS Piast Chociwel 1:1 (karne: 9:8)
  • MECZ O 3. MIEJSCE: Polonia Chodzież – UKS Frendo Dywity 0:0 (karne: 4:3)

Spotkanie finałowe miało w sobie chyba wszystko co można było sobie wymarzyć. Bramki, parady bramkarzy, walka do ostatniego gwizdka a wszystko rozstrzygnęły rzuty karne. Ostatecznie lepsi w konkursie jedenastek okazali się goście z Łubiany, którzy lepiej poradzili sobie z presją związaną serią rzutów karnych. Mimo że puchar był w zasięgu ręki, to trener słubiczan zdawał sobie sprawę z kim rywalizowali jego podopieczni i drugie miejsce przyjmuje z zadowoleniem. – W finale zmierzyliśmy się z zespołem, który na co dzień rywalizuje na najwyższym szczeblu rozgrywkowym w Polsce czyli Centralnej Lidze Juniorów U-15. Ich przeciwnikami w lidze były takie marki, jak Śląsk Wrocław, Raków Częstochowa czy Zagłębie Lubin. Tym bardziej cieszy nas fakt, że na tle tak silnego rywala pokazaliśmy bardzo dobrą piłkę – ocenia Piotr Dmuchowski.

  • FINAŁ: Śląsk Łubniany – UKS Polonia Słubice  1:1 (karne 3:2)

KLASYFIKACJA KOŃCOWA TURNIEJU

  1. LZS Śląsk Łubniany (opolskie)
  2. UKS Polonia Słubice  (lubuskie)
  3. Polonia Chodzież (wielkopolskie)
  4. UKS Frendo Dywidy (warmińsko-mazurskie)
  5. GLKS Wilkowice (śląskie)
  6. LKS Piast Chociwel (zachodniopomorskie)
  7. Akademia Sportu Pajęczno (łódzkie)
  8. KS Błękit Żołynia (podkarpackie)
  9. LKS Niwa Nowa Wieś (małopolskie)
  10. KS Piast Chęciny (świętokrzyskie)
  11. Fundacja Sportowa Sokół Bojadła (lubuskie)
  12. SP Lubycza Królewska (lubelskie)
  13. KS Iskra Kochlice (dolnośląskie)
  14. Beniaminek 03 Nowa Wieś (pomorskie)

NAGRODY INDYWIDUALNE

  • Najlepszy Zawodnik: Tkacz Michał – Śląsk Łubniany
  • Najlepszy Bramkarz: Rekret Franciszek – UKS Polonia Słubice
  • Król Strzelców: Lekso Rapawa – Polonia Chodzież

NAGRODA SPECJALNA

  • Puchar Fair Play: Piast Chęciny

Zagrają przeciwko reprezentacji Polski

Puchary i medale wręczone, statuetki przydzielone ale zawodnicy z niecierpliwością będą czekali na ostatnią możliwą nagrodę – powołania na mecz przeciwko reprezentacji Polski. Przez te dni zmagań, każdy z zawodników miał z tyłu głowy informację podaną na uroczystym otwarciu. Po turnieju finałowym zostanie wybrana Kadra LZS, która będzie miała okazję zmierzyć się z reprezentacją Polski U-16. To świetna okazja, aby zaprezentować swoje umiejętności i być może zagościć na stałe w „kajeciku” selekcjonera.

Pozostałe aktualności

Otwarcie szatni w Kargowej

0
7 czerwca odbyło się uroczyste otwarcie nowej szatni w Kargowej. W wydarzeniu wzięli udział Prezes Lubuskiego ZPN Robert Skowron oraz członkowie Zarządu Andrzej Celiński i Mirosław Kędziora. Przedsta...

80-lecie Lubuszanina Drezdenko

0
W miniony weekend 80-lecie istnienia świętował Klub Sportowy Lubuszanin Drezdenko. W wydarzeniu wzięli udział Prezes Lubuskiego Związku Piłki Nożnej Robert Skowron, Wiceprezes Zdzisław Czyrka, Wicepr...

PUKS Maksymilian Gorzów z pucharem za awans

0
W ostatniej kolejce KEEZA Klasy B Gorzów Wlkp. PUKS Maksymilian Gorzów Wlkp. pokonał KS Wysoka 3:2 i tym samym przypieczętował awans do KEEZA Klasy A. Przed meczem Wiceprezes Lubuskiego ZPN Zdzisław ...

80-lecie Zorzy Kowalów

0
W sobotę, 6 czerwca jubileusz 80-lecia istnienia obchodził Klub Sportowy Zorza Kowalów. W wydarzeniu wzięli udział: Prezes Lubuskiego Związku Piłki Nożnej Robert Skowron oraz członkowie Zarządu Andrz...

Kadra Lubuskiego ZPN Oldbojów 42+ bez awansu do finałów Mistrzostw Polski

0
W dniach 4-5.06.2026 r. reprezentacja Lubuskiego ZPN Oldbojów 42+ wzięła udział w turnieju eliminacyjnym do Mistrzostw Polski, który był rozgrywany w Karczowiskach na Dolnym Śląsku. W pierwszym meczu...

Powołania kadry Zielonej Góry rocznika 2015 na turniej Gorzów Cup

0
Wydział Szkolenia Lubuskiego ZPN w Zielonej Górze informuje, że w dniach 20-21.06.2026 w Gorzowie Wlkp. odbędzie się zgrupowanie kadry Zielonej Góry U-11. Powołani zostali następujący zawodnicy: P...

Powołania Kadry U-14 na mecz z Wielkopolskim ZPN

0
Wydział Szkolenia Lubuskiego ZPN w Zielonej Górze informuje, że w dniu 11.06.2026 g.12:00 w miejscowości Kórnik woj. Wielkopolskie odbędzie się mecz z kadry rocznika 2012 z Wielkopolskim ZPN. Powołan...

Kado II Górzyn zdobywcą Pucharu Polski na szczeblu Podokręgu Żary

0
4 czerwca rozegrano finał Pucharu Polski na szczeblu Podokręgu Żary. Na przeciwko siebie stanęły drużyny Kado II Górzyn i WKS Łaz. Mecz zakończył się zwycięstwem zespołu z Górzyna 5:0. Puchary i nagr...

Pogoń Przyborów zdobywcą Pucharu Polski na szczeblu Podokręgu Nowa Sól

0
Pogoń Przyborów zdobywcą Pucharu Polski na szczeblu Podokręgu Nowa Sól. Zespół z Przyborowa pokonał Polonię Kiełcz 6:0. Pamiątkowe puchary i nagrody wręczył Przewodniczący Podokręgu Nowa Sól Dariusz ...

Odra Transtone Logistics Glińsk obroniła Puchar Polski na szczeblu Podokręgu Świ...

0
Puchar Polski na szczeblu Podokręgu Świebodzin po raz drugi z rzędu trafia do piłkarzy Odry Transtone Logistics Glińsk! Zespół z Glińska pokonał Błękitnych Toporów 5:1. Nagrody i puchary wręczyli: St...