Boiska zyskają nowy blask!

Samorząd województwa raz jeszcze znalazł w budżecie pieniądze na program nawadniania boisk. 300 tys. zł trafi tym razem do 11 gmin, które podpisały umowy w siedzibie Lubuskiego Związku Piłki Nożnej. Dzięki pieniądzom powstaną najwyższej klasy murawy piłkarskie. To kolejna edycja inicjatywy, która do tej pory cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. W 2020 roku po środki sięgnęło aż 18 gmin, ale wtedy pula była nieco wyższa i wynosiła 500 tys. zł. Daje to łącznie 29 boisk z nową nawierzchnią i nowoczesnym systemem nawadniania. 

aaa_1552.jpg  aaa_1548.jpg

Dziś wicemarszałek Stanisław Tomczyszyn podpisał umowy z samorządami, które otrzymają one nawet 30 tys. zł wsparcia. - Jestem bardzo zadowolony, że udaje nam się realizować ten projekt. Zależy nam, aby młodzież z województwa lubuskiego, rozpoczynająca karierę, miała odpowiednie warunki do treningów. Bywały przecież lata, gdzie przez pogodę na boiskach praktycznie nie było trawy. Kibicuję szybkiej realizacji inwestycji, aby jak najszybciej na boiskach mogła zagościć ligowa rywalizacja - mówił wicemarszałek Stanisław Tomczyszyn - Jeśli będą takie możliwości postaramy się zwiększyć konkursową pulę - dodał.

Pomysłodawcą konkursu na nawadnianie boisk jest radny województwa Zbigniew Kołodziej, który jako prezes klubu Sokół Rozłogi świetnie zna problemy klubów i piłkarzy. - Po pierwsze bez wody nie da się dziś utrzymać dobrej jakości boiska sportowego. Po drugie lepiej brać wodę ze studni głębinowych, niż korzystać z wody uzdatnianej z sieci wodociągowej. Takie korzyści zapewnia program nawadniania boisk. Wierzę, że w kolejnych latach konkurs nie upadnie i będzie kontynuowany, bo cieszy się dużym zainteresowaniem - tłumaczył radny.

Radości z samorządowego programu nie krył także prezes Lubuskiego Związku Piłki Nożnej Robert Skowron. - John Lennon kiedyś powiedział, że łatwiej pisać piosenki na wygodnym łóżku hotelowym, niż na twardym barze w pubie. Tak samo łatwiej będzie naszej młodzieży trenować na nowoczesnych płytach, z piękną i zieloną trawą, niż na wysuszonych, twardych klepiskach - cieszył się prezes LZPN.

Podczas konferencji prasowej wicemarszałek Stanisław Tomczyszyn wspomniał także o koncepcji budowy stadionu w Zielonej Górze, który pozwoliłby organizować w naszym regionie nie tylko młodzieżowe mecze reprezentacji Polski, ale także pojedynki kadry seniorskiej. Dodał, że rozmowy na ten temat są prowadzone.

Wykaz wykaz jednostek samorządu terytorialnego, którym udziela się pomocy finansowej w formie dotacji celowej na dofinansowanie zadań własnych gmin i powiatów z zakresu nawadniania boisk piłkarskich:  https://lubuskie.pl/wiadomosci/16973/boiska-zyskaja-nowy-blask